Jedną z najlepszych rzeczy w jeździe na nartach jest to, że możesz wybrać, który z wielu różnych stylów i metod najbardziej  narty Ci odpowiada. Ogólnie rzecz biorąc, kiedy ludzie myślą o jeździe na nartach, myślą o śniegu, ale tak naprawdę możesz chodzić po wodzie, piasku lub trawie. Możesz jeździć na nartach po wzgórzach lub po płaskim terenie i możesz używać jednej lub dwóch nart. Przyjrzyjmy się więc różnym stylom jazdy na nartach, których możesz chcieć spróbować.

Jeżdżenie na nartach

Istnieją dwa główne Ski shop typy narciarstwa na śniegu – alpejski i nordycki. Alpejska to narciarstwo zjazdowe, a nordycka to biegi narciarskie. Sprzęt i techniki stosowane w obu dyscyplinach są zupełnie różne. Jeśli chcesz robić jedno i drugie, możesz, a wielu narciarzy korzysta z obu stylów jazdy na nartach w różnych porach roku.

Chociaż istnieje wiele różnic, główną z nich jest to, że buty do narciarstwa biegowego są mocowane do nart tylko od czubka. Pięta może zostać podniesiona z narty, co pozwala narciarzowi na wykonywanie kroczących ruchów. Jeśli jeździsz na nartach alpejskich, buty narciarskie muszą być mocno przymocowane do nart zarówno na palcach, jak i na pięcie, aby zapewnić maksymalną kontrolę przy dużych prędkościach lub podczas skrętów.

Sprzęt jest inny, zwłaszcza buty narciarskie i narty. Narciarze nordyccy używają elastycznych, niskich butów narciarskich, które znacznie różnią się od wysokich, sztywnych butów odpowiednich do narciarstwa alpejskiego. Ponadto narty biegowe są cieńsze i dłuższe, dzięki czemu łatwo ślizgają się po śniegu.

Jeśli chodzi o narciarstwo alpejskie, istnieje wiele dyscyplin do wyboru. Możesz wybrać różne style jazdy na nartach, takie jak mulda, puch, jazda na stoku i poza nim, lub specjalne umiejętności, takie jak styl dowolny, narciarstwo szybkie, telemark i skoki narciarskie.

Narciarstwo w puchu

Narciarstwo w puchu jest często opisywane przez entuzjastów narciarstwa jako najlepsze przeżycie. Śnieg, który jest lekki i suchy, nazywany jest śniegiem pudrowym. Przecinanie lekkiego, nieskazitelnego puchu to niesamowite przeżycie, a narciarze często posuwają się do ekstremalnych warunków, jeśli oznacza to, że mogą jeździć w puchu. Techniki jazdy na nartach siłowych różnią się od tych stosowanych na przygotowanych trasach. Skręty muszą być bardziej stopniowe, a waga narciarza musi być bardziej osadzona na nartach. Kiedy jazda na nartach w puchu jest wykonywana dobrze, wspaniale jest obserwować wymaganą techniczną finezję i często opisuje się to jako uczucie, jakbyś unosił się na chmurach.

Mogołowie

Jeśli widziałeś trasę narciarską z wieloma wybojami, to widziałeś muldów. Te potentaty tworzą się na wzgórzu narciarskim, ponieważ tak wielu narciarzy podąża tymi samymi ścieżkami w dół stoku. Na ruchliwym wzgórzu możliwe jest, że wzgórze zostanie pokryte muldami, a jazda na nich wymaga bardzo specyficznych technik. Kontrola ma duże znaczenie podczas jazdy na nartach przez muldy. Spojrzenie w dół na wzgórze pełne muldów może być przerażające, ale jeśli weźmiesz je pod lekkim kątem i użyjesz tyczki jako punktu obrotu, wszystko będzie dobrze. Musisz obrócić się wokół tyczki i użyć sprężystej akcji kolan, aby jednocześnie przejechać nad muldą. Ważne jest, aby zaczynać od poziomu początkującego z muldami, ale dobre przygotowanie przygotuje Cię na emocje i radość z jazdy na muldach. Rytm jest kluczem, dlatego ważne jest, aby nabrać rytmu zakrętami, aby zachować kontrolę.

Narciarstwo przełajowe

Jeśli znudziły Cię przygotowane trasy w Twoim ulubionym ośrodku narciarskim, dlaczego nie spróbować jazdy na nartach poza trasami? Może to być świetny sposób, aby zobaczyć na zewnątrz w sposób, którego większość ludzi nigdy nie doświadczyła. Może to być trudne, co oznacza również, że może być niebezpieczne. Większość ośrodków narciarskich zapewnia dostęp do patroli narciarskich i innych służb ratowniczych, ale w głębi kraju jesteś zdany na siebie. W razie burzy schronienie może być oddalone o wiele kilometrów. Jeśli jednak jesteś dobrym narciarzem i jesteś dobrze przygotowany, wyzwanie, jakim jest jazda na nartach poza trasami, może być nie do odparcia i możesz cieszyć się nią bez żadnych wpadek.