Bu, Şubat 2014 için BİT endüstrisindeki olaylara 30.000 fitlik bakışım.

Geçen yılın şubat aylarının küçük bir tarihi…

Beş yıl önce Şubat 2009’da tüm haberler işten whatsapp takip programı  çıkarmalar ve ekonomik belirsizlikle ilgiliydi. Nortel, işten çıkarmalarına ek olarak, dokuz yıl önce 7 milyar dolara satın aldığı Alteon varlığını 18 milyon doların altına sattı! Şubat 2010’da M&A faaliyeti yavaştı ve büyük satın almalar yoktu. Google, Aardvark’ı satın aldı; Oracle birkaç küçük varlık satın aldı; IBM, telekom sektörüne odaklanan küçük bir ağ yazılımı şirketi satın aldı; ve Sybase, finansal hizmetler dikeyinde güçlü bir dayanağı olan bir şirket satın aldı. İyileşmenin başladığına dair pek çok işaret vardı ve Kanada bir düşüş döneminden sonra bir miktar iş artışı gördü. Şubat 2011, HP’nin Vertica’yı satın almasıyla M&A için bir başka sessiz aydı; Opentext, Metastorm’u satın aldı (182 milyon dolar); ve Rackspace, Anso Labs’ı satın aldı. Dünya haberlerine, giderek artan sayıda ülkedeki halk ayaklanmaları ve Kaddafi’nin Libyalı destekçilerinin gaddarlığı da dahil olmak üzere bu hükümetlerin tepkileri hakim oldu. İki yıl önce, Şubat 2012, M&A için gişe rekorları kıran bir ay değildi, ancak whatsapp takip  bazı ilginç faaliyetler vardı. Ayın en büyük anlaşmasında Oracle, yetenek yönetimi şirketi Taleo için 1,9 milyar dolar ödedi. Siemens Kanada, ağ ekipmanı şirketi Rugged.com için 440 milyon dolar ödedi. IBM, BYOD şirketi Worklight’ı satın aldı; Dell, yedekleme ve kurtarma şirketi AppAssure’u satın aldı; Apple, mobil arama şirketi Chomp’u satın aldı; ve LM Ericsson, Ottawa merkezli BelAir Networks’ü satın aldı. Geçen yıl Şubat 2013’te Dell, Microsoft’un 2 milyar dolarlık yatırımını da içeren 24,4 milyar dolarlık bir anlaşmayla özel sektöre geçti. Oracle, ağ şirketi Acme Packet Inc. için 1,7 milyar dolar ödedi; Rackspace, büyük veri şirketi ObjectRocket’i satın aldı; Telus, Kanada Tabipler Birliği’nin elektronik tıbbi kayıtlar bölümü ve dijital adli tıp şirketi Digital Wyzdom olmak üzere iki satın almayla meşguldü; HP ayrıca akıllı TV’leri için Palm işletim sistemini LG’ye sattı.

Bu da bizi günümüze geri getiriyor…

Şubat 2014, Facebook’un Whatsapp’ı 16 milyar $’a satın alarak büyük bir hamle yaptığını gördü; bu muhtemelen Blackberry için iyi bir değerleme haberi çünkü BBM ürünü doğrudan bir rakip olacaktı. Ancak Blackberry, şirketin akıllı telefonlarının 2013’ün 4. çeyreğindeki satışlarının yalnızca %1,9’unu oluşturması nedeniyle, IDC’nin rakamlarını açıkladığı bir başka zor ayı daha yaşadı.

Her ne kadar olumlu olmasa da büyük haberleri olan bir başka şirket de Sony oldu. EOkuyucu mağazalarını kapatırken ve bilgisayar bölümlerinden (Vaio) elden çıkarırken, çeşitli nişlerinde kendilerini yeniden keşfediyor gibi görünüyorlar.

Diğer birleşme ve satın alma haberlerinde Comcast, Time Warner Cable için 45 milyar dolarlık bir yatırım yapıyor; Oracle, veri yönetimi platformu şirketi Bluekai için 400 milyon dolar ödedi; LinkedIn, çevrimiçi iş arama şirketi Bright için 120 milyon dolar ödedi; ve Klout, Lithium Technologies tarafından yaklaşık 100 milyon dolara satın alındı. Google, çevrimiçi dolandırıcılık şirketi Spider.io ve güvenli oturum açma şirketi Slicklogin olmak üzere birkaç satın alma gerçekleştirdi. IBM, hizmet şirketi Cloudant olarak veritabanı satın alıyor; ve Monster birkaç şirket, sosyal profil şirketi Talentbin ve iş birleştirme ve dağıtım teknolojisi şirketi Gozaic’i satın aldı.

Bu ay haber yapan diğer şirketler arasında yeni CEO’su Satya Nadella’yı (Steve Ballmer’ın yerini aldı) ve yeni Yönetim Kurulu Başkanı John Thompson’ı (Bill Gates’in yerini aldı) açıklayan Microsoft yer alıyor. Dell yeni hayatına büyük bir yeniden yapılanmayla özel bir şirket olarak başladı ve bu da muhtemelen 15.000 kişinin işini kaybetmesine neden oldu. İyi haber cephesinde, Kanada’da iş yaratma ve altyapı eklemeleri, Bell Aliant ve Telus için yeni veri merkezleri biçiminde geliyor.

Çeşitli kaynaklardan alınan raporlara göre Android, mobil işletim sistemi pazar payının yaklaşık %80’ine sahipken, Apple uzak bir saniye. Samsung, %32’lik payla baskın cep telefonu donanımı tedarikçisi olurken Apple ikinci sırada yer aldı. Bununla birlikte Apple, geçen yıl Batı Avrupa’daki tablet satışlarının yaklaşık 1/3’ünü oluşturuyordu ve Samsung ikinci sıradaydı.

Bir Cisco araştırması, kullanıcıların önümüzdeki 5 yıl içinde mobil veri kullanımını yaklaşık 8 kat artıracağını gösteriyor… bu nedenle iyi veri planlarınız olduğundan emin olun! Kanada Federal Hükümeti kırsal topluluklara genişbant sağlamak için bir altyapı yatırımı duyurdu ve Gartner bize BT harcamalarının üst üste 13. yıl boyunca yıldan yıla sabit kaldığını söyledi!