Domowy dywan musi w dzisiejszych czasach dużo tolerować. Regularnie napotykają plamy z błota, Gość zamieszcza plamy z wina na plamach z lasagne. Plamy te gromadzą się głównie w obszarach o dużym natężeniu ruchu. Dzięki dobrym, staroświeckim metodom pranie dywanów warszawa czyszczenia własnymi rękami oraz profesjonalnemu czyszczeniu dywanów możemy z łatwością zachować aurę i zdrowie naszych dywanów. Możesz łatwo samodzielnie usunąć plamę z dywanu za pomocą domowych składników. Nieusunięcie plamy z wody z dywanu prowadzi do rozwoju pleśni.

Możesz zacząć od wykonania kilku wskazówek zawartych w tym przewodniku krok po kroku.

Metoda 1: Używanie mydła i wody

Rozpocznij proces, usuwając wilgoć. Zanim przejdziesz do szczegółowych procedur czyszczenia, spróbuj usunąć jak najwięcej wody. Weź czystą białą szmatkę i delikatnie dociśnij ją do plamy z wody. To nie zadziała, jeśli plama lub wyciek nie jest świeży.
Spróbuj zmyć jak najwięcej wody. Możesz nawet spróbować chodzić po szmatce, aby więcej wody przeniosło się z dywanu na szmatkę. Użyj ręczników papierowych do wycierania wody z dywanu. Umieść ciężkie przedmioty na ręcznikach papierowych i pozostaw je na co najmniej godzinę, aby większość wody wchłonęła.
Następnie usuń osad lub brud. Usuń wszelkie osady lub zabrudzenia, które osadziły się we włóknach dywanu w obszarze plamy wodnej. Aby usunąć osad i brud, przygotuj mieszaninę mydła i wody. Możesz użyć nie wybielającego detergentu, jak również wybielacza w detergencie, który uszkodzi Twój dywan. Wymieszaj łyżeczkę lub 4,9 ml płynu do mycia naczyń z wodą w misce lub innym pojemniku, a następnie włóż czystą szmatkę do mieszaniny.
Teraz przetrzyj obszar plamą wodną z dywanu. Weź szmatkę nasączoną wodą z mydłem i delikatnie przetrzyj nią plamę. Nie pocieraj go zbyt mocno; w przeciwnym razie włókna dywanu mogą wyglądać na zużyte. Zacznij od krawędzi i kieruj się do środka. Może się okazać, że mieszanka mydła i wody usuwa plamę z dywanu. Jeśli satyna jest mała, ta metoda działa najlepiej. Jeśli jednak ci się nie uda, przełącz się na inne składniki.
Określ źródło wycieku. Jeśli wylałeś szklankę wody na dywan, wiesz dokładnie, skąd pochodzi wyciek. Jeśli woda pochodziła z zewnętrznych źródeł, takich jak cieknąca rura, dywan będzie wielokrotnie mokry i będzie podatny na zapach pleśni. Spróbuj zidentyfikować źródło plamy na dywanie i podejmij kroki, aby upewnić się, że się nie powtórzy. Jeśli jest to problem z hydrauliką, zadbaj o to, aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu dywanu. Być może będziesz musiał zatrudnić profesjonalnego czyszczenia dywanów w Brisbane, jeśli twoja piwnica jest przepełniona.
Metoda 2: Używanie octu i wody

Użyj mieszaniny octu i wody, aby skutecznie usunąć plamę z dywanu. Nawet jeśli plamy nie ustąpią po zastosowaniu mydła i wody, możesz spróbować użyć mieszanki octu i wody. Upewnij się, że używasz białego octu. Użyj 1⁄4 łyżeczki lub 1,2 ml białego octu na każde 4 szklanki (950 ml) wody. Weź czystą szmatkę, namocz w mieszance, a następnie nałóż roztwór na zaplamiony wodą obszar dywanu. Możesz również użyć ręcznego opryskiwacza, aby nałożyć mieszankę na dywan. Lekko dociśnij ściereczkę do dywanu. Kwaśny charakter octu pomoże usunąć plamę z wody z dywanu.
Pozostaw dywan do wyschnięcia. Pełen efekt Twoich starań zobaczysz dopiero po całkowitym wyschnięciu dywanu. Wycofaj się i pozwól, aby stało się to naturalnie. Gdy dywan wyschnie, zauważysz, że plama z wody na dywanie stopniowo zanika. Powtórz proces, jeśli plama nie zniknęła całkowicie. Pamiętaj, aby nie ogrzewać dywanu, ale upewnij się, że nikt po nim nie chodzi w tym obszarze, dopóki nie wyschnie naturalnie. Jeśli plama jest uporczywa lub głęboko osadzona w dywanie, pozostaw mieszaninę octu i wody na plamie na kilka minut przed jej wytarciem. Umieść 1 łyżeczkę lub 4 gramy sody oczyszczonej na plamie, gdy jest bliska wyschnięcia. Soda oczyszczona pomoże wysuszyć i odświeżyć tkaninę.
Użyj żelazka parowego po użyciu mieszanki wody i octu, spróbuj użyć żelazka parowego, aby szybciej usunąć plamę. Połóż ręcznik na dywanie na plamie z wody. Pamiętaj, aby nie przykładać żelazka bezpośrednio do dywanu, ponieważ spowoduje to spalenie dywanu. Ustaw żelazko parowe na niskim poziomie funkcji gotowania na parze. Spowoduje to skierowanie gorącej pary w stronę plamy. Połóż żelazko na ręczniku na kilka minut, a następnie delikatnie dociśnij ręcznik i wyjmij żelazko.